شبهايی به روشناييِ شبهای مسکو!

 شب‌هاي روشن

كارگردان: فرزاد موتمن
نويسنده فيلمنامه: سعيد عقيقي (برداشت آزاد از نوشته فئودور داستايفسکي)
مدير فيلمبرداري: جمشيد الوندي
تدوين: حسين زندباف
موسيقي: پيمان يزدانيان
طراح گريم: سوسن راستکار
طراح صحنه و لباس: محسن شاه‌ابراهيمي
تهيه كننده: حسين زندباف

بازيگران: مهدي احمدي، هانيه توسلي، محسن شاه‌ابراهيمي، هيلدا هاشم‌پور، معصومه اسکندري، حسين فلاح، پيمان علي‌اکبری

نامزد دريافت جايزه بهترين فيلم از ميان آثار هنر و تجربه و نامزد دريافت جايزه بهترين بازيگر زن (هانيه توسلي) از بيست و يكمين جشنواره فيلم فجر/جايزه اول بازيگر زن برای هانيه توسلی ٬جايزه اول فيلمبرداری برای جمشيد الوندی٬جايزه اول تدوين برای حسين زندباف٬جايزه اول طراحی صحنه برای محسن شاه ابراهيمی از هفتمين جشن خانه سينما

روز قدم زدن بی فايده س.آدم همه چيز رو ميبينه و همه اون رو می بينن.توی تاريکی آدم می تونه خيال کنه که٬ چيزی٬جايی٬کسی منتظرشه. اما تو روشنايی اصلا خبری نيست. معلومه که خبری نيست!

سومين فيلم خوب امسال رو که از جشنواره تا حال منتظر ديدنش بودم٬امروز ديدم! همون توقعی که از فيلم داشتم رو ازش گرفتم.فيلمنامه عقيقی چيزی از داستايفسکی کم نداشت! به قول دوستم با اون شعرها فرهنگمون رو به رخ روسها و سايرين می کشيد.فيلمبرداری اونقدر خوب بود که تا بحال هيچ فيلم ايرانی به اين خوبی نداشته. موسيقی خيلی خاص نبود و فقط در حال و هوای آهنگسازان معاصر روس يه زورآزمايی کرده بود.ميگم روس چون نورپردازی فيلم به صلاح ديد فيلمبردار در فضای فيلمهای روسی کار شده بود و حتما قصدی در کار بوده که چون نويسنده ی اصلی روس بوده اين فيلم هم توی اون حال و هوا کار بشه.حتی چهره ی هانيه توسلی با او ابروهای پُرش شبيه روسها شده بود.

سکانس نهايی فيلم آدم رو اذيت نمی کرد و فکر کنم دليلش هم اون ديالوگ استاد بود که به رويا ميگه: "شايد فكر كني در حق من بدي كردي،‌.ولي اشتباه مي كني. اين چهار شب خوشبختي واسه يه عمر بس بود ... عشقي رو كه تو حس كردي من فهميدم، سعي مي كنم هميشه نگهش دارم ... هيچ وقت فراموشت نمي كنم ..."

بعد از فيلم بيرون سينما بارونی ميومد که خيلی شبيه بارون تو فيلم بود! و احساس خوبی داشتم... راستی پوستر فيلم هم به نظرم خيلی مناسب اومد و کلا از نظرم فيلم کم اشتباهی اومد.فيلم ارزش چند بار ديدن رو داره....لازم به ذکر است که لوچينو ويسکونتی فيلمی از اين رمان و با همين نام رو در سال ۱۹۵۶ با بازی مارسلو ماسترويانی و ماريا شٍل کارگردانی کرده است که پوسترش رو در اين فيلم وطنی روی ديوار خونه ی مرد می بينيم.

  هانيه توسلی در نمايی از فيلم شبهای روشن  پوستر فيلم شبهای روشن اثر ويسکونتی

دل من همي داد گفتي گوايی /كه باشد مرا روزي از تو جدايي /بلي هر چه خواهد رسيدن به مردم / بر آن دل دهد هر زماني گوايي... 

ديگه چيزی ندارم جز اينکه سفارش اکيد کنم که فيلم رو ببينيد.شبهای روشن بمدت ۳ هفته در سينماهای فرهنگ٬عصر جديد٬سروش و شهر تماشا اکران ميشه.

/ 2 نظر / 18 بازدید
yalda

من هم مثله تو فکر می کنم